Netloop.pl

Wino co zrobić aby zachowało smak

Niemal każdy z nas chciałby popijać smaczny posiłek winem czerwony lub białym w zależności od potrawy. Jednak aby się nie rozczarować po wyciągnięciu korka, powinniśmy wiedzieć co należy zrobić dla zachowania jak najitensywniejszego smaku. Chodzi tutaj o zagadnienie jak powinniśmy je przechowywać.

Większość z nas marzy o swojej winnicy, zatem warto skorzystać z poniższych rad.

Błędy w przechwywaniu wina

Bardzo wiele osób popełnia nieodwracalne błędy przechowują wino. Najczęstszym jest włożenie na dłuższy czas butelki do lodówki. Wino jest tam narażone na wachania temperatur przez częste otwieranie i zamykanie drzwi lodówki. Wydaje się to lekką przesadą, jednak wino przócz niepowtarzalnego smaku cechuje olbrzymia wrażliwość. W lodówce znajduje się również żródło światła, a tego wino prost nie znosi, choć sztuczne światło i tak jest mniej szkodliwe niż naturalne słoneczne. W żadnym wypadku w miejcu przechowywania wina nie należy zakładać żarówek jarzeniowych bądź halogenowych. Pod wpływem światła w winie tworzą się związki siarki, a to klasyfikuje nawet najdroższą butelke na dość niskiej pułce smakowej. Wina nie należy też przechowywać na stojąco, ponieważ źle wpływa to po dłuzszym czasie na korek. lepiej położyć je etykietą do góry, ponieważ zasłoni ona zawartość przed światłem.

Jak przechowywać

Od zarania dziejów wiadomo, że najlepszym dla tego miejcem jest piwnica. Wszak już średniowieczni hrabiowie projektowali swoje zamki tak, aby mogli tam przechowywać znaczne zapasy szlachetnego trunku przez wiele lat. Wynika to z faktu, że piwnice są chłodne i zaciemnione, a wino nie lubi wysokich temperatur i światła, szczególnie słonecznego. Jak wiadomo wszystkie winnice zlokalizowane we Włoszech są ziemiankami. To powoduje że włoskie wino posiada tak wpaniały bukiet samowy. Ważne jest też, aby nasza piwnica była odpowiednio klimatyzawana, a wilgotność powietrza wyrównana, bo anomalie w tym temacie mogą źle wpłynąć na korek, włącznie z pojawieniem się pleśni, a taki widok z pewnością odbierze nam chęci na delektowanie się owocem winnego krzewu.