Netloop.pl

Uzdatnianie wody

Woda, która jest powszechnie dostępna w wodociągach czy też pobierana jest ze studni zawiera wiele zanieczyszczeń mechanicznych takich jak: blaszki rdzy, muł a także zanieczyszczenia oraz zawiesiny typu organicznego lub nieorganicznego, które w sposób bezpośredni i pośredni wpływają na zapach, smak oraz barwę wody, którą pijemy. Dlatego też pojawiła się konieczność uzdatniania wody pitnej.

Miejsce ujęcia a także stan i czas eksploatacji sieci wodociągowej i aktualny poziom wód gruntowych to tylko niektóre elementy, które mają ogromny wpływ na stan wody płynącej z naszych kranów. Coraz częściej dostrzegamy, że jest ona mętną oraz ma nieprzyjemny zapach. Mało kto decyduje się na spożywanie wody nieprzegotowanej. Problem konieczności uzdatniania wody pitnej staje się więc problemem, na który należy zwrócić szczególną uwagę.

wodaUzdatnianie wody nie polega jednak tylko na przepuszczeniu wody przez określony filtr do wody ale jest to proces złożony z kilku etapów, na których przebieg wpływa mają jakość oraz parametry dostępnej wody oraz także jej przeznaczenie. Proces uzdatniania wody dla instalacji CO lub ogólnego stosowania np. przez mieszkańców różni się bowiem znacznie od procesu uzdatniania wody w zakładach produkcyjnych.

Woda kranowa zaczyna być poddawana procesowi filtracji i niektóre miejscowości w Polsce mają możliwość picia wody prosto z kranu. Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie większość polskich miast i wsi również doczeka się takiego udogodnienia. Kupując wody butelkowe tak naprawdę sami nie wiemy, którą warto spożywać? Mineralną, źródlaną, stołową? Która firma sprzedaje lepszą jakościowo wodę? Pytania mnożą się, a odpowiedzi wciąż są sporne. Również reklamy zachęcające nas do picia jak największej ilości wody nie są aż tak bardzo trafione w punkt. Wiele ludzi nie może pozwolić sobie na spożywanie wody z ilościach zalecanych przez lekarzy czy dietetyków. Woda jest najmniej szkodliwym napojem, jednak wypłukiwane przy jej „pomocy” minerały z pewnością nie zadziałają na wielu z nas nas pozytywnie.