Netloop.pl

O VPSach

Serwer VPS (z ang. Virtual Private Server) to unikatowe rozwiązanie, które daje Ci całkowitą niezależność oraz możliwości jakich nie powstydziłyby się fizyczne serwery dedykowane za znacznie mniejszą cenę. Serwer VPS to nic innego jak zwirtualizowany serwer dedykowany. Innymi słowy jest to nowoczesna i zaawansowana technologicznie forma serwera wirtualnego, która pozwala na utworzenie wielu wirtualnych maszyn w obrębie jednej maszyny fizycznej. Co ważne w odróżnieniu od klasycznego wirtualnego serwera wszystkie maszyny są od siebie całkowicie odizolowane a przy tym także niezależne.

Zastosowane w serwerach VPS zaawansowane oprogramowanie daje możliwość pełnej emulacji dedykowanego serwera fizycznego. Jedyną rzeczą jaka odróżnia fizyczny serwer dedykowany od wirtualnego jest fakt, że z zasobów sprzętowych korzysta wspólnie wielu użytkowników. Każdy z nich otrzymuje dostęp administratora (Root) do „swojego serwera”. Ma możliwość instalowania własnych aplikacji oraz konfigurowania ich według swoich indywidualnych potrzeb. Serwer VPS zawiera swój własny system plików, procesów, aplikacji, użytkowników oraz alokacji zasobów. Dzięki temu masz pełną kontrolę zarówno nad zainstalowanymi aplikacjami jak i również wszystkimi zasobami serwera.

Serwery VPS zyskują coraz większą popularność wśród użytkowników, zwłaszcza firmowych. Praca w firmie powinna odbywać się na najwyższym poziomie, zatem zasoby pojemnościowe serwera powinny należeć do czynników najważniejszych, pozwalających na sprawną i efektywną pracę. Z racji tego, że każdy z pracowników otrzymuje dostęp do administratora „root”, należy zwrócić uwagę na to, żeby żaden z nich nie instalował nielegalnego oprogramowania. Większość firm dba oczywiście o to, aby wszystko co znajduje się na dyskach pochodziło z licencjonowanych źródeł lub żeby było wersją próbną lub darmową jakiejś aplikacji, jednak wszystkiego nie jesteśmy w stanie samodzielnie dopilnować. Konsekwencje wynikające z posiadania nielegalnego oprogramowania sprawiają, że świadomość wśród użytkowników jednak coraz bardziej wzrasta. I słusznie.