Netloop.pl

Jak działa serwer

Tworzenie strony www na początku nie jest zbyt skomplikowanym działaniem. Wybranie domeny oraz hostingu to wbrew pozorom pestka. Internauta w tej chwili do wyboru ma całe mnóstwo firm oferujących usługi hostingowe. Można nawet zdecydować się na darmowy hosting. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy swoją stronę tworzą po raz pierwszy. Dla bardzo rozbudowanych serwisów potrzebny będzie nawet zupełnie oddzielny hosting. To znaczy, że będą one potrzebować oddzielnego urządzenia o nazwie serwer.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem w przypadku serwerów jest decydowanie się na serwer współdzielony. To znaczy, że jeden serwer obsługiwany jest przez co najmniej kilka domen internetowych. Tutaj istnieją dwie opcje. Najtańsza, w której to strona innego użytkownika serwera z dużą ilością wyświetleń może obciążać działanie naszej strony. Przy drugim rozwiązaniu wykupujemy miejsce na serwerze współdzielonym, ale określamy jaką ilość pamięci wykupujemy. Przed wybraniem serwera zawsze dobrze sprawdzić, jaką opinią dana firma hostingowa cieszy się w sieci.


Myślę, że kwestie świadomych i przemyślanych decyzji naprawdę wzrosła wśród użytkowników różnego rodzaju dziedzin. Jeżeli chodzi o serwery również – zapewne jeszcze kilka lat temu w ogóle nie myślelibyśmy o płatnych opcjach związanych z możliwością przechowywania danych. Po co mielibyśmy przepłacać, jeżeli możemy mieć jakąś usługę za darmo? Założyć się można, że aktualnie większość z nas wie, że jeżeli coś jest za darmo, to na pewno nie spełni naszych oczekiwań.

Również odzwierciedlenie ma to w kwestii hostingu. Chyba coraz mniej firm korzysta z usług firm oferujących serwery współdzielone, z kolei użytkownicy prywatni jeszcze z znacznym stopniu wybierają tę usługę. Prowadząc firmę nie możemy pozwolić sobie na „zamulanie” pracy naszej strony internetowej. To klienci decydują o naszym istnieniu na rynku i jeżeli nie będziemy mogli udostępnić naszej oferty przy użyciu sprawnie działającej strony www, to nie łudźmy się, że będą chcieli oni zamówić u nas jakąś usługę.