Netloop.pl

Budowa i zasady działania turbosprężarek samochodowych

turbosprężarkaWiększa moc, szybsze przyśpieszenie niezawodność to wszystko gwarantuje sprawna turbosprężarka, lecz jak to wszystko działa?

 

Budowa:

 

Turbiny składa się z obudowy i wirnika. Wirnik turbiny jest połączony sztywno z wałem koła sprężarki . W silniku ciągnika najczęściej turbina promieniowa - osiowe . Gazy spalinowe z silnika są podawane na wlocie do turbiny , a następnie do kanału spirala turbiny ( tradycyjną ) , który zapewnia równomierne wlot gazu do wirnika. Przechodząc przez między łopatkowej kanały na swoim obwodzie koła do środka , ze względu na specjalny profil łopat ,gaz rozszerza się i ochładza , a energia cieplna z gazów przekształca się w pracę mechaniczną obrotu koła.

 

Moc , która jest opracowanie turbiny jest przenoszony na koło sprężarki i zawiera ona działa. Wymiary poszczególnych elementów turbiny i wirnika są określane w oparciu o wymaganą moc do napędzania sprężarki i gaz wylotowy energii Analiza raspolahaemoy w kolektorze wydechowym silnika. Dla Każda turbina parametry silnika są wybierane indywidualnie zakres pracy turbiny jest połączony z wałem tarcia spawania stali i montaż zwany wirnik. Na wale wirnika do zgrzewania punktowego zawiera wewnętrzne wgłębienie , które uniemożliwia przepływ ciepła z koła na wale . Rotor przyspiesza , w zależności od modelu ,wymiar TCR i warunki jego eksploatacji do 280 000 obr / min . Ponieważ części obrotowe TCR wymagają bardzo precyzyjnego wyważenia . To równoważenie uzyskuje się w trzech etapach : w razie potrzeby indywidualnie Równoważenie koła wirnika i sprężarek , bilansowania zespół wirnika koła sprężarki Sprawdź kasety zaburzenia równowagi ( zespół koła sprężarki wirnik z obudowy łożyska ) , dodatkowe równoważenie . Nie powinny być niezależne działanie TCR demontaż , ponieważ naruszone wzajemne położenie części wyważania wirnika .

 

Opis funkcjonowania

 

Zasada działania turbosprężarki o zmiennej geometrii jest zmiana pola przepływu na wlocie do turbiny , aby zoptymalizować moc turbiny dla danego obciążenia. Przy niskich prędkościach obrotowych i przepływu spalin jest mała i obraca turbinę , nie wiele do gwałtownego przyspieszenia. W tym momencie , kontrola sygnału kierownice jednostka przesunąć i zmniejszyć dystans między nimi . Pomimo faktu , że ilość spalin nie wzrosła , to ma się na " wyciskać " do wąskiego korytarza , zmuszając gazów spalinowych do szybciej . W wyniku obrotów wzrasta turbiny i zwiększonego ciśnienia doładowania . W ten sposób , możliwe jest zwiększenie prędkości obrotowej turbiny bez gwałtownego wzrostu emisji spalin. Przy wysokich obrotach silnika i przy dużej turbosprężarki przepływ gazu razvdvihaet prowadzi płatki , chroniąc się przed nadmierną prędkością i utrzymania wymaganego poziomu ciśnienia doładowania silnika . Zmiana powierzchni przekroju (odległość między elementami prowadzącymi ) może być sterowany bezpośrednio z napędu turbiny ciśnienie , stosując regulator podciśnienia i krokowy silnik elektryczny . Biorąc pod uwagę wysokie temperatury turbiny gazowej ( 800 ... 950 C ) obudowy turbin są żeliwne o specjalnej strukturze . Wirniki są odlewane ze stopów żaroodpornych .